Star Wars İzleme Sırası

Bu yazımızda Star Wars izleme sırası 2020 yılında nasıl olmalıdır bunu anlatacağım. Öncelikle kronolojik bir sıralama yapacağım ve bu sıralamaya sadece filmleri eklemeyeceğim. Film açıklamalarında spoiler bulunmayacağını da ekleyim.

Filmlerden bahsederken YSÖ ve YSS gibi terimler kullanacağım. Öncelikle bu terimlerin anlamını öğrenmiliyiz. Star Wars evreninde önemli kırılma noktaları vardır bunlardan birisi de Yavin Savaşıdır. Nasıl biz Milattan önce ve milattan sonra gibi ifadeler kullanıyorsak, Star Wars filmlerinde de Yavin Savaşından önce (YSÖ) ve Yavin Savaşından sonra (YSS) gibi ifadeler kullanacağız.

Star Wars Episode I: The Phantom Menace

Star Wars filmlerinin kronolojik olarak en eski filmi. Film YSÖ 32 yılında Anakin Skywalker’ın keşfediliş hikayesini anlatıyor. 1999 yılında çekilen film IMDb’den 6.5 puan aldı.

Star Wars Episode II: Attack of the Clones

Star Wars evreninde Klon Savaşlarının nasıl başladığını ve Anakin Skywalker’ın padawanlık zamanlarını anlatan film 2002’de çekildi ve IMDb üzerinden 6.5 puan aldı.

Star Wars Clone Wars (Film)

Anakin Skywalker’ın padawanı Ashoka Tano’yu kabullenme hikayesini anlatan bir animasyon filmi. 2008 yılında çıkan filmin akabinde çıkan yeni Clone Wars serisinin yanında fazla parlamayan bir yapım. Ancak Clone Wars öncesi izlerseniz hiç bir şey kaybetmezsiniz.

Star Wars Clone Wars (Dizi)

En iyi Star Wars işlerinden biri olan bu seri toplam 7 sezondan oluşmaktadır. Clone Savaşları dönemini çok başarılı bir şekilde anlatmakla birlikte Star Wars evrenini de çok güzel bir şekilde bizlerle buluşturuyor. Seri boyunca onlarca farklı gezegen, yüzlerce farklı karakter ve ırk ile karşılaşıyoruz. Bu da içerik olarak ne kadar zengin olduğunu gözler önüne seriyor zaten. Dizide sadece ön planda olan karakterler değil sıradan karakterlerin ve klon askerlerinin de hayatlarını görme fırsatını yaşıyoruz. 2008 yılından başlayan serinin son sezonu bu yıl yayımlanıyor. Özellikle son bölümlerinde enfes sahneler izleyeceğimizi şimdiden düşünüyorum.

Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

Star Wars evreninde başka bir dönüm noktası olan Galaktik İmparatorluğun nasıl kurulduğunu ve Anakin Skywalker’ın karanlık tarafa çekilme hikayesini anlatan film yine çok sevilen bir Star Wars filmidir. Film de estetik ışın kılıcı düellolarından hüzün kokan sahnelere kadar her şeyi bulabilirsiniz. 2005 yılında çıkan film IMDb üzerinden 7.5 puan aldı.

Star Wars Jedi Fallen Order

Aslında Respawn Entertainment yapımı bir oyun olan Jedi Fallen Order içerdiği konu ile Star Wars Episode III’den hemen sonra oynanılması veya izlenilmesi gereken bir oyun. Yukardaki youtube videosunda bu oyunun 2 saatlik filmleştirilmiş bir versiyonu bulunmakta. İmparatorluk zulmünden kaçmaya çalışan eski Jedi Padawan’ı Cal Kestis’in hikayesini anlatan 2019 yapımı oyun güzel eleştiriler aldı.

Solo: A Star Wars Story

Han Solo’nun gençlik ve kadim dostu Chewbacca ile tanışma hikayesini anlatan 2018 Disney yapımı film hayranlar tarafından çok olumlu karşılanmasa da izlenmeyecek bir film olduğunu düşünmüyorum.

Star Wars Rebels

Star Wars Clone Wars serisinden kalite olarak daha düşük olan Disney yapımı serinin ilk sezonları biraz çocuk işi kalsa da özellikle son sezonları gayet hoş bir seri olmuştur. İmparatorluğa karşı mücadele veren asilerin nasıl oluştuğunu ve İmparatorluktan kurtulan Celeb Dume’un yeni Padawan’ı Ezra Bridger’ın hikayesini de anlatan seri izlenmelidir. Fakat Clone Wars’a kıyaslanmamalıdır.

Rogue One: A Star Wars Story

Disney’in bana göre En iyi yaptığı Star Wars filmidir. Star Wars evreninin çekim sırasına göre ilk filminin hemen öncesini ele alan film, Ölüm Yıldızı planlarının nasıl çalındığı anlatılıyor. Enfes sahneler ve göz yaşartıcı fedakarlıklar gördüğümüz ve son sahnesinde etkileyici bir Darth Vader sahnesi ile karşılaştığımız film kesinlikle izlenmeli.

Star Wars Episode IV: A New Hope

Rouge One filminin saatler sonrasında başlayan serinin çekim tarihi olarak ilk filmi A New Hope bir destanın başlangıcıdır. Luke Skywalker’ın hikayesini anlatan film 1977’de çekildi ve olumlu geri dönüşler aldı.

Star Wars Episode V: Empire Stirke Back

Bazı hayranlar tarafından serinin en iyi filmi olarak görülen Empire Strike Back gerek dönemine göre animasyonlarıyla gerek müziksel doygunluğuyla kesinlikle izlenilmesi gereken bir filmdir.

Star Wars Episode VI: Return of the Jedi

Star Wars izleme sırası rehberimize devam edelim. İmparatorluğun nasıl sona erdiğini anlatan 1983 yapımı orijinal üçlemenin son ürünü filmdir. Luke Skywalker ve arkadaşlarının İmparatorluğun yeni süper silahı Ölüm Yıldızı 2’yi nasıl yok ettiği anlatılmaktadır.

The Mandalorian

Disney yapımı harika bir Star Wars dizisi olan The Mandalorian İmparatorluğun çöküşü ve Yeni Cumhuriyetin yükseliş zamanlarını konu alıyor. Dizinin ilk sezonu Star Wars evrenin de güce duyarlı bir çocuk ve bir kelle avcısı olan Din Djarin‘in hikayesini izliyoruz. İkinci sezonu Ekim 2020’de çıkacak dizi kesinlikle izlenmelidir.

Episode VII: The Force Awakens

Gel gelelim serinin son üçlemesine. Disney tarafından Star Wars isim hakları satın alındıktan sonra çıkan ilk film Force Awakens hayranlar tarafından ne çok kötü ne çok iyi bulundu. Yeni Cumhuriyetin çöküşü ve İlk Düzen isimli Eski İmparatorluk benzeri bir düzenin yükseldiği dönemi ve Rey Skywalker ve Kylo Ren‘in hikayesini anlatan film izlenmelidir.

Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Rey’in Luke Skywalker’ı bulduktan sonra onu tekrardan Direniş’e getirme çabasını anlatan film bazı insanlar tarafından sevilmiş bazı insanlar tarafından yerlere vurulmuştur. Boş kafayla beklentisiz bir şekilde girip izleyebileceğiniz bir film.

Star Wars Episode IX: The Rise of Skywalker

YSS 35 yılında geçen Skywalker Efsanesinin sonu olan film 2019 yılında izleyici ile buluştu. Beğenip beğenmemek sizin elinizde fakat filmi bir defa izlediyseniz ikinci defa izlememeniz özenle tavsiye edilir.

İyisiyle kötüsüyle Skywalker Destanının sonuna geldiğimiz günümüzde yeni çıkacak Star Wars filmlerinin neyi anlatacağı merak konusu. Fakat yüksek ihtimalle Cumhuriyet’in dönemini anlatacağını tahmin ediyorum. Ayrıca listede Star Wars Resistance ve Forces of Destiny gibi Disney tarafından yapılan birbirinden kalitesiz çizgi filmleri eklemedim. Her neyse Star Wars izleme sırası 2020 yılında nasıl olmalı bu yazıda bunu derledim okuduysanız teşekkür ederim.