Order 66

Order 66 veya emir 66 yaklaşık 1000 yıllık bir Sith intikam planının son evresidir. Bu yazımızda Cumhuriyetin büyük ordusunun nasıl oldu da Jedi’ların kökünü kazımak için kullanıldığını anlatacağız. Trajedi kokan bu hikayeyi anlatalım o zaman.

Bölüm 1: Klon Ordusu Nasıl ve Ne Amaçla Kuruldu ?

Ünlü kelle avcısı Jango Fett’in bir klonu olan bu askerler ekstra olarak genetik bilimi yardımıyla orijinal Jango Fett DNA’sında fedakarlık ve ölümüne sadakat gibi değişiklikler yapılarak üretilmiştir. Cumhuriyete ölümüne sadık bu askerler Kamino gezegeninde hayata gözlerini açıyorlardı. Bu gezegende ayrıca savaş ve hayat ile ilgili eğitimlerini de alıyorlardı. Savaş droidlerinden bariz bir şekilde daha üstündüler ve sayıları milyonları buluyordu.

Bu büyük ordunun nasıl oluştuğuna Star Wars Bölüm 2: Klonların Saldırısı filminde tanık olmuştuk. Padme Amidala suikast girişiminin gizemlerini aydınlatmak isteyen Obi-Wan Kenobi ünlü kelle avcısı Jango Fett’in izini sürmek için arşivlerde bile yeri olmayan bu gezegene gelmişti. Geldiğinde ise Jedi konseyinin bile haberinin bulunmadığı Cumhuriyet için hazırlanmış büyük bir ordu ile karşılaştı.

Her ne kadar filmde bu ordunun Jedi ustası Syfo Diaz tarafından sipariş edildiği söylense de biz bu ordunun Sith lordu Darth Tyranus (Kont Dooku) tarafından sipariş edildiğini Star Wars Klone Savaşları serisinde bizzat tanık olduk. Ayrıca seride açıkça Ayrılıkçıların ve Kaminolu bilim insanlarının iş birliğine tanık olmuştuk.

Kont Dooku ve Darth Sidious’un intikam planı doğrultusunda galaksi çapında büyük bir savaş çıkması gerekiyordu. Bu vesile ile Kont Dooku Cumhuriyet karşıtı grupların liderliğine, Darth Sidious ise Cumhuriyet’in liderliğine büründü. Yani savaşın iki tarafının da liderleri aynı taraftaydı fakat bundan Jedi’ların haberi yoktu. Sadece Cumhuriyet senatosunun bir Sith lordu tarafından yönetildiği iddiaları vardı fakat buna da inanmak istemiyorlardı.

Savaş başladı. Barışın koruyucuları Jedi’lar artık birer generaldi. Askerleşmişlerdi. Emirlerindeki klon askerleri ile Ayrılıkçılara karşı amansız bir savaş veriyorlardı. İşte Darth Sidious’un planı da tam olarak buydu. Jediları birer askere çevirmek. Gerçek amaçları olan barışın koruyuculuğundan uzaklaştırmak.

Bölüm 2: “Emir 66’yı uygulayın.”

Genç Anakin Skywalker, sevdiği kadın Padme Amidala’yı ölümden kurtarmak için Sith öğretilerini benimseyerek Darth Sidious’un çırağı oldu. Artık bir Sith ve onun çırağı büyük intikam gününün son aşamasını yerine getirecekti. Darth Sidious ilk iş olarak Anakin Skywalker’ın yakın arkadaşı Obi-Wan Kenobi’yi etkisiz hale getirmek için Komutan Cody’e bağlanıp şu unutulmaz repliği söyledi “Execute Order 66.”Bu emri alan Komutan Cody savaşta adeta bir yol gösterici, arkadaş gibi gördüğü Obi-Wan’ı hiç düşünmeden vurma emri erdi. Bu olayların akabinde diğer Jedi’larda klonlar tarafından avlanmaya başlandı.

Anakin Skywalker ise kendi emrinde oldan 501. Lejyon ile Jedi tapınağını basıp çoluk çocuk demeden bütün Jedi ve Jedi Padawanlarını öldürdü. Galakside dağılmış olan diğer Jedi’lara ise sahte bir anons çekilip Jedi tapınağına dönmeleri istendi. Bunun nedeni ise olaylardan haberi olmayan Jedi’ları merkeze çağırıp gafil avlamaktı.

Bu katliam olmadan önce galakside on bin civarı Jedi olduğu biliniyordu. Fakat order 66 gerçekleştiğinde bu sayı iki elin parmağını geçmeyecek düzeye düşüyor. Katliamdan kurtulan bazı kişiler: Obi-Wan Kenobi, Usta Yoda, Celeb Dume(Kanan Jarrus) ve Cal Kestis.

Yüksek ihtimalle bu sene 7. sezonu gösterimde olan Star Wars Clone Wars’da bir Order 66 sahnesi izleyeceğiz.

Bölüm 4: Peki Klonlar Neden Saygı Duydukları Jedi’ları Düşünmeden Öldürdü ?

Komplo ! Aslında Klonların bu emiri uygulamaları istendiğinde hiç düşünmeksizin Jedi’ları katletmesinin nedeni onların yaratılırken kafalarına bu emri uygulamaları için bir çip yerleştirilmesidir. Bundan dolayı Şansölye Palpatine bu emri verdiğinde kafalarındaki çip Jedi’ların Cumhuriyeti ele geçirmeye çalıştığını klonların belleğine kazımıştır. Bu klonlarda cumhuriyete ölümüne sadık olduğu için Jedi’ları yok etmiştir. Order 66’ya karışmayan askerler de olmuştur. Örnek olarak Yüzbaşı Rex kafasındaki çipi çıkaran bir askerdir.

Klon Savaşları sırasında Klon Askeri Tup’ın kafasındaki çip bozulmuş ve savaş sırasında Jedi’ların hain olduğunu düşünerek birlikte savaştığı Jedi’ı öldürmüştü. Bunun üzerine bu askeri incelemeleri için yanında arkadaşı Arc Askeri Fives ile Kamino’ya yolladılar. Kaminoda Arc Askeri Fives bu büyük komplonun farkına vardı. Bu çiplerin işlevini öğrenen Fives, hemen Jedi ustası Shak Ti ile paylaştı. Fakat Shak Ti’nin yanındaki Kaminolu bilim insanları bu çiplerin klonların saldırganlaşmamaları için takıldığını söyleyerek kendilerini savunmaya kalkıştı ve komplonun üstünü gizlemeye çalıştı.

Bu olay Palpatine’nin kullağına kadar gittikten sonra Fives komployu açığa çıkarma korkusuyla öldürülmüştür. Öldürülmeden önce bu komployu Anakin Skywalker, Yüzbaşı Rex ve Klon Askeri Kix’e söyledi. Fakat Kix hariç hiç biri inanmadı.

Bölüm 5: Order 66’dan Sonra

Büyük Jedi katliamından sonra Cumhuriyetin Klon Askerleri yeni İmparatorluğun stormtrooperları oldular. Zamanla da stormtrooperlardaki klon kadrosu azaldı ve yerine normal insanlar geldi. Emekli edilen klonlar ise galaksiye dağılıp çeşitli mesleklerle uğraştılar.

Sayıları az kalan Jedi’lar ise bu karanlık zamanların geçeceğine inanarak kendilerini inzivaya çekti. Usta Yoda Dagobah’ta ve Obi-Wan Tatounie’de inzivaya çekildiler. Özellikle Usta Yoda burunlarının dibindeki komployu göremedikleri için kendisini suçluyordu.