Darksaber Nedir? – Tarihi ve Bilinmeyenleri

Mandalorian’ın ikinci sezonundan sonra internet camiasında bir Darksaber enflasyonu dönmeye başladı. Ben de bu yazıda Darksaber ile ilgili bildiklerimi derlemek istedim.

Darksaber’ı farklı kılan özellikleri:

İlk olarak Darksaber’ın görünümünden bahsedecek olursak diğer ışın kılıcı kabzalarından ve renklerinden çok daha aykırı olduğunu fark edeceksiniz. Diğer ışın kılıçlarının kabzaları silindirik bir tasarıma sahipken Darksaber daha keskin hatlara sahip olan dikdörtgenler prizması görünümünde bir kabzaya sahip. Ayrıca kılıç açıldıktan sonra oluşan plazma ışını diğer ışın kılıçları gibi silindirik değil gerçek bir kılıç biçiminde. Tüm bu aykırılıkları yetmezmiş gibi birde kılıç siyah bir şeridin etrafında beyaz ışık saçıyor.

Peki kim bu kılıcın sahibi?

Doğal olarak bu kadar aykırı bir ışın kılıcının sahibinin çok önemli bir insan olduğunu düşünebilirsiniz. Merakınızı dindirmek gerekirse bu ışın kılıcının ilk sahibi Tarre Vizsla’ydı. Tarre Vizsla’nın özelliği ise tarihteki ilk Jedi olan Mandalorlu olmasıydı. Kulağa biraz farklı geliyor değil mi? Dinleri silah olan bir grubun bir üyesi nasıl Jedi olabilir. Bence bu durumun nedeni tamamen insan ile ilgili. Mandalorlular geleneklerine ne kadar bağlı olursa olsun bu evrende gelenekleri fazla umursamayan Mandalorlular da gördük.

Ne yazık ki Tarre Vizsla ile ilgili bildiklerimiz Rebels ve Clone Wars animasyon dizisinde geçen olaylardaki sınırlı bilgiler olsa da bu Jedi’ın kendi klanını en sonunda da Mandalore’u yönettiğini biliyoruz. Tarre Vizsla öldükten sonra Jedi düzeni Tarre’nin ışın kılıcını Jedi tapınağına getirip orada muhafaza ettiler. Tabi ki Vizsla Klanının üyeleri tarafından Darksaber Jedi tapınağından çalınana kadar.

Darksaber ne oldu da tekrardan bizim önümüze geldi?

Kılıcının sembolik önemi ise bir nevi buradan sonra başladı diyebiliriz sanırım. Viszla klanı bu kılıç ile Mandalore’u yönetmeye başaladı ve nesillerce kılıç aile içerisinde miras olarak el değiştirdi. Mandalore tahtının bir sembolü olarak görüldü.

Filmeler ve animasyonlardaki zaman dilimine dönecek olursak Cumhuriyet yıkılmadan çok kısa bir süre önce bu kılıç Vizsla klanın bir ferdi olan Pre Vizsla’ya aitti. Pre Vizsla o zamanlar kılıca sahip olmasına rağmen Mandalore’u yönetmiyordu. Çünkü Mandalore tahtında Kyze klanından Düşes Satine oturuyordu. Bu tahtın el değişmesi olayı uzun olduğu için onu farklı bir yazıda ele alırım. Düşes Satine Mandalore’un savaşçı geçmişini görmezden gelerek gezegeni barışçıl bir şekilde yönetmek istiyordu. Tabi ki Pre Vizsla ve Bo-Katan gibi bazı Mandalorlular da bunu istemiordu.

Pre Vizsla o zamanlar Ölüm Gözcüleri isminde bir terörist grubu yönetiyordu. Amacı ise tabi ki hak iddia ettiği Mandalore’u yönetebilmekti. Bu amacı doğrultusunda kendisi Satine’nin kız kardeşi olan Bo-Katan ve Darth Maul ile birlikte gezegende bir Darbe düzenlediler. Gezegeni ele geçirmeyi başardılar da fakat Pre Vizsla Darth Maul’dan fazla hoşnut olmadığı için darbeden hemen sonra öldürmek istedi. Darth Maul ise onu kazananın Mandalore’u yönetme hakkına sahip olacağı bir düelloya çağırdı. Pre Vizsla ise Mandalore kurallarından ötürü bun teklifi kabul etti.

Yapılan düelloda Darth Maul Pre Viszla’yı öldürdü ve Darksaber’ın yeni sahibi oldu. Ayrıca bu darbede Satine, Darth Maul tarafından intikam almak istemesi yüzünfen Obi-Wan Kenobi’nin gözleri önünde öldürüldü. Darth Maul’un intikamını böyle almasının sebebi ise Satine’nin Obi Wan Kenobi ile duygusal bir bağının olduğunu bilmesiydi.

Cumhuriyet yıkıldı. Peki bundan sonra ne oldu?

Darksaber uzun bir süre Darth Maul’da kaldı. Cumhuriyet yıkıldıktan sonraki zamanlarda ise biz kılıcı Rebels animasyon dizisinde gördük. Yanlış hatırlamıyorsam Darth Maul Nightsisters’lar ile beraber bir ayin gerçekleştirmek istiyordu. Bu kılıcında Dart Maul üzerinde çok anısı olduğu için kılıcı bu ayinde kullanmışlardı. Bu ayin olayları dönerken Ezra Bridger’da kılıcı kısa bir süreliğine kullanmıştı. Kılıç son olarak bu Nightsisters harabelerinde kaldı.

Ezra Bridger’ın izini takip eden Ustası Kanan Jarrus ve arkadaşı Mandalorlu Sabine Wren bu harabelerde Ezra Bridger’ı buldu. Harabelerde yaşanan olaylar bittikten sonra Sabine Wren kılıcı harabelerden kimseye söylemeden kaçırdı ve saklaması için Kanan’a verdi. Yaşananları siz de izlemek isterseniz Rebels Animasyon dizisinin üçüncü sezonunun 11. bölümüne bakabilirsiniz.

Kılıcın ne anlama geldiğini öğrenmek için Mandalorlu Fenn Rau ile konuştu. Kılıcın sembolik önemini ve bu kılıç Sabine’de kaldığı sürece Sabine’e meydan okuyabileceklerini öğrendi. Ayrıca Sabine’nin kılıcın haklı sahibi olması durumunda asilere yardım etmesi için Mandalorlulardan oluşan bir orduya da sahip olacaklarını biliyordular. Bu nedenle Kanan Sabine’i kılıcı kullanması üzerine eğitti.

Sabine kılıcı kullanmayı öğrendikten sonra Mandalore gezegenindeki kendi klanının hanesine gitti. Tabi Sabine’nin annesi kendi kızını pek sevmiyor onun bir hain olduğunu düşünüyordu. Tam da kendisinden beklenilecek bir hareket yapıp Sabine’i ispiyonlayıp kılıcı hile ile Gar Saxon isimli imparatorluk yöneticisine teslim etti. Bu olaylar yaşanırken Sabine’in annesi yaptığı yanlışın farkına vardı. Sabine arkadaşlarını kurtmarmak için Gar Saxon ile düelloya girdi. Bu düelloda Darksaber’ın haklı sahibi Sabine Wren oldu. Fakat Sabine Wren daha sonra Darksaber’ı Mandalorluları tekrardan birleştireceğine inandığı Düşes Satine’in kız kardeşi Bo-Katan’a verdi.

Şimdi biraz yakın tarihe geçelim: The Mandalorian

The Manadalorian’da biz Darksaber’ı Moff Gideon’un elinde gördük. Fakat bu olayları Manadalorian’dan önce anlatan Rebels animasyon dizisinde Darksaber en son Bo-Katan’ın elindeydi. Moff Gideon’un kılıcı nasıl ele geçirdiğini henüz bilmiyoruz. Büyük ihtimalle de dizinin 3. sezonunda bu bize anlatılacak. Ayrıca darksaber bu sezonda yine el değiştirdi. Hatırlarsanız dizinin ikinci sezonunda Darksaber’ı evimizin kelle avcısı Din Djarin’e kitlemişlerdi.

Şuana kadar bildiklerimiz bundan ibaret. Mandalorian’ın üçüncü sezonu ile birlikte bu hikaye devam edecek.

Tutarsızlıklar

Star Wars bazı konuda olduğu gibi Darksaber konusunda da bir takım tutarsızlıklara sahip. Malumunuz 40 yıllık evren, 11 film, bir çok dizi, kitap ve çizgi roman derken bazı konularda tutarsızlıklar olabiliyor.

Hatırlarsanız ikinici sezonda Din Djarin kılıcı Bo-Katan’a teslim etmek istemişti fakat Bo-Katan kılıcı alamamıştı. Çünkü bu kılıcı bir düelloda hak ederek kazanması gerektiğini biliyordu. Fakat Rebels animasyon dizisinde Darksaber elden ele dolaşmış üstüne Bo-Katan kılıcı hiçbir düello olmadan Sabine’in elinden direk almıştı.

Aslında kılıcın elden ele dolaşmasında bir tutarsızlık yok. Çünkü Rebels animasyon dizisinde Sabine’in annesi “İsteyen herkes Darksaber’ı elinde tutabilir. Fakat herkes üzerine hak iddia edemez.” tarzında bir cümle kurmuştu. Bo-Katan’ın düellosuz bir biçimde kılıcı alması ve diğer Mandalorluların Bo-Katan’ın önünde eğilip onu liderleri olarak kabul etmesi bizim The Mandalorian dizisinde gördüklerimizle çelişen bir durum.

Bu durum ile ilgili en matıklı hayran iddiası ise Bo-Katan’ın o zaman yanlış yaptığı yönünde. Yani kılıcı hiçbir zaman almamalıydı. Kılıcı o şekilde aldığı için kılıç üzerine bir hak iddia edemedi ve kılıcı kaybetti. Gayet mantıklı.

Uzun zaman sonra ilk defa Star Wars ile ilgili bir yazı yazdım. Umarım beğenmişsinizdir. Star Wars kategorimizdeki diğer yazılar için burayı kullanabilirsiniz. Güç sizinle olsun.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments