Clone Wars 7. Sezon İncelemesi

12 yıllık efsane bir serinin son bölümünü 4 Mayıs Dünya Star Wars Gününde izledik. Ben de bu vesile ile Clone Wars 7. sezon inceleme yazısı yazmak istedim. Bu inceleme yazısını 4 bölüm altında yazacağım. Bölümleri dörder dörder inceleceyim. Star Wars kategorisini açarak çeşitli Star Wars makalelerimize bakabilirsiniz. Umarım okurken keyif alırsınız.

Bölüm 1: İlk Dört Bölüm

Clone Wars 7. sezon Anexes Savaşı ile başlamıştı. Öncelikle bir hatırlayalım. Amiral Trech’in kuşattığı Cumhuriyetin önemli limanlarından biri olan Anaxes’te geçen savaşta kahramanlarımız eşi benzeri görülmemiş bir şekilde cephelerde yenilgiler alıyordu. Rex’in ise bu yenilgilere bir teorisi vardı. Daha önce “Kale” isimli bir hapishanedeki kurtarma görevinde ölen Echo isimli klon askerinin düşman tarafından alınıp belleği ile bir algoritma oluşturulduğunu düşünüyordu. Kahramanlarımız bu sırrı çözmek için özel bir klon birliği olan Bad Batch ile birlikte çalışırlar ve Echo’yu kurtarıp bu yenilgilere bir son verir.

Sezon yeniden duyurulduğun da bize gösterilen fragmanlarda özellikle ilk 4 bölümde ki Bad Batch’e yani Türkçesiyle “defolular” grubuna dikkat çekilmişti. Bu gruba kendilerini diğer klonlardan oldukça üstün gören, her birinin özel yetenekleri ve kendilerine ait bir tarzı olan Kamino’da üretilirken hatalı üretilen tipler gibi bir tanımlama yapabiliriz. Ayrıca sonlara doğru artık Bad Batch’in sıradan klonlara karşı bakış açısının değişmesi gayet güzel yedirilmiş.

Echo’nun ölmemesine gelirsek aslında beni fazla şaşırtmadı. Hatırlarsanız Echo kaçış mekiğinin hasar görmesini engellemek için çalışırken mekik ile patlamıştı. Darth Maul’un ortadan ikiye bölünüp üstüne reaktör boşluğuna düşüp ölmediği evrende Echo’nun patlamayla ölmemesi gayet normal. Şimdi bana “Darth Maul bir Sith lordu fakat Echo sıradan bir asker.” diyebilirsiniz. Fakat size Star Wars’ta ve tıpta çareler tükenmez desem yeter herhalde. En sonda Echo’nun kendini diğerlerinden farklı görmesi ve Bad Batch’e katılması bence gayet uygun bir karar olmuş.

Amiral Trech meselesine gelirsek bence artık gerçekten ölmesi gerekiyordu. Hatırlarsanız Amiral Trech’in seride ilk ölümü bu değildi. Kendisini daha önce yıldız gemisiyle patlarken görmüştük. Çok zeki ve iyi bir general olduğu tartışılmaz. Onuın Anakin Skywalker tarafından öldürülmesi karanlık tarafa geçiş öncesi gayet güzel olduğunu söyleyebilirim. Genel olarak ilk dört bölüme baktığımızda gayet Clone Wars serisine ve Star Wars’a yakışan bir seri olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca iMDB‘den ilk dört bölümün kullanıcı değerlendirmelerine baktığımızda 8 gibi bir puan görüyoruz. Sanırım bu puan da dediklerimi kanıtlar nitelikte.

Bölüm 2: İkinci Dört Bölüm

Echo’yu kurtarma işleri bitti. 5. bölümü beklemeye koyulduk. Geldiğinde ise hevesle izlemeye başladım ama sanki biraz sıkmış mıydı ? Hikayeyi biraz hatırlayalım:

Ahsoka Tano Jedi düzeninden ayrıldıktan sonra Corosuant’ın alt tabakalarına motoruyla gider. Fakat motoru bozulup şans eseri Trace isimli bir kızın garajının üzerine düşer. Zamanla Ahsoka Tano, Trace ve onun kız kardeşi Rafa ile ilişkileri ilerler ve çeşitli maceralara atılırlar. Bu maceralarda Ahsoka sık sık Rafa ile ters düşer ve bir görevde Rafa yüzünden Pyke tarafından esir alınırlar. Tutsaklıktan kaçarken Ölüm Gözcüleri gurubu ile yolları kesişen Ahsoka Tano Mandalore gezegenin de büyük olayların olduğunu öğrenir. Tutsaklıktan kaçtıktan sonra Trace ve Rafa ile vedalaşıp bu olayların arkasından gitmeyi seçer.

Bu dört bölümlük hikayede çok çeşitli yorumlar okudum. “Seri çocuk filmine dönüyor ! Bu ne böyle !” gibi. Fakat bence her bölüm aksiyon görmeyi beklememeliyiz. Tamam bölümler sıkıcıydı hatta izlerken “20 dakika boşa gitti sanırım.” gibi içimden cümleler geçirdim. Ama bunları görmek zorundaydık. Ahsoka Tano 5.sezon da Jedi Düzeninden ayrıldı ve onu koca bir sezon boyunda görmedik. Bu nedenle ben böyle bölümler göreceğimizi düşünüyordum.

Bölümlerin sıkıcı olmasına hak veriyorum fakat bu kadar eleştirilmesine hak vermiyorum. Aslında bu bölümler bizim bu seride gördüğümüz çok aşina şeyleri anlatıyor: “Galaksi çapındaki bu savaşta, Jedilar savaşıp diplomatlar senatoda laf yarıştırırken normal insanların hayatları nasıl ?” Biz bu bölümlerde halkın Jedi’lar ve Cumhuriyetten ümitlerini kestiğini görüyoruz. Ahsoka Tano’nun nasıl oldu da Mandalore’daki olaylardan haberinin olduğunu öğreniyoruz. Hikaye devamlılığı açısından önemli fakat seyir zevki olarak aşağıda kalan bu bölümler biraz kötü fakat izlenmeyecek kadar rezalet değildi açıkçası.

Bölüm 3: Son Dört Bölüm

Ahsoka Tano uzun bir aradan sonra tekrardan Anakin ile buluştu. Anakin’e Mandalore gezegeninin Maul tarafından yönetildiği bilgisini verdi. Şansölye Palpatine’nin kaçırıldığı haberinden sonra Anakin ve Obi-Wan bu göreve gitmeyip 501. Lejyonu yarıya bölüp Rex’in komutasında Ahsoka ile gitmesine izin verdi. Buradaki savaşta Darth Maul’u yakaladılar. Corosuant’a dönerlerken Emir 66 gerçekleşti ve Rex Ahsoka’yı öldürmek istedi. Olaylara anlam veremeyen Ahsoka kaçtı ve bir araştırmayla komplonun farkı vardı. Ahsoka Rex’i yakalayıp kakasındaki çipi çıkarttı ve ve ikisi gemiden kaçtı.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu son dört bölümde aldığım zevk son üçlemeden aldığım zevkten fazlaydı. Bölümlerin soğuk havası ve Darth Maul’un çaresizliği kesinlikle çok mükemmeldi. Ahsoka’nın ustası ile son görüşmesi, Darth Maul ile düellosu her şey tadındaydı.

“Clone Wars sadece Ahsoka’nın hikayesinin anlatıldığı bir seri değildir biz finalde sadece onu gördük !” gibi yorumlar okudum. Ben bunlara katılmıyorum. Klon Savaşarında biz hiç görmediğimiz gezegenleri, farklı karakterleri gördük ama bu serinin çıkış noktası Anakin Skywalker ve Padawan’ı Ashoka Tano’dur. Seri bu ikisinin usta-çırak ilişkisiyle başladı ve öylede bitti. Ayrıca Emir 66‘da başka kimin hikayesi anlatılacaktı ki ? Biz serideki Jedi ustalarının ve Jedi tapınağındakilerin ölümlerini Sith’in İntikamı filminde gördük. Tekrara düşmeye gerek yok.

Darth Vader sahnesine gelecek olurask, daha önceden bir Emir 66 sahnesi göreceğimizi düşünüyordum fakat bir Darth Vader sahnesi göreceğimi düşünmüyordum. Darth Vader’ın yerden Ahsoka’nın ışın kılıcını alıp son bir defa açması ve her şeyi geride bırakarak kılıcı kapayıp yoluna gitmesi gerçekten çok güzeldi.

Genel olarak konuşacak olursak son dört bölüm serinin ağırlığını ustaca taşıyıp seriye mükemmel bir final getirdi. iMDB kullanıcı puanlarına bakarsak son dört bölüm 9.9 gibi çılgın bir ortalamaya sahip. Şimdi bu serinin bitmesiyle gözlerimizi The Mandalorian’a çevirik. Dizinin 2. sezonunda Ahsoka Tano’yu göreceğiz. Merakla bekliyoruz.

Clone Wars 7. sezon inceleme yazımız bu kadardı. İlk defa bir inceleme yazısı yazdığım için hatam olmuşsa affedin. Siz de düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz yorum bırakabilirsiniz. Teşekkürler.