Ben Solo – Kylo Ren Kimdir ?

Ben Solo ya da Kylo Ren YYS 5 yılında Chandrila’nın Hanna şehrinde doğdu. Ben Solo’nun doğumunun üç gün sürdüğü konusunda çelişkili söylentiler vardır. Başka bir söylenti de ise doğumunun ağrısız ve hızlı sürdüğü söylenir. Annesi Darth Vader’ın kızı Leila Solo babasi ise General Han Solo idi. Ben Solo ayrıca babasının kadim dostu Chewbacca ile çok iyi anlaşıyordu. Günlerden birgün onun kürküne yaslanıp ona Chewie Amca dediği bilinir. Wanwo Amca olarak adlandırdığı Lando Calrissian’ı da çok severdi. Skywalker kan bağı olduğu için büyükbabası Anakin Skywalker’ın gücünü miras almıştı. Bundan dolayı annesi tarafından yeni bir Jedi nesli yetiştiren Luke Skywalker’a emanet edilmişti.

Eğitimi sırasında Ben’in düşünceleri Yüce Lider Snoke tarafından bulandırıldı ve karanlık tarafa çekildi. İçindeki bu karanlığı gören Luke, bir anlık içgüdü ile gelecekte yaşanacak kötülükleri Ben Solo’yu öldürerek önleyebileceğine inandı. Yerde uyumakta olan Ben Solo’nun yanında Işın Kılıcını onu öldürmek için açtı. Fakat daha sonra yaptığı bu hareket için utandı ama artık çok geçti. Ben Solo uyanmış ve ustası tarafından ihanete uğrayan bir çocuğun gözleri ile Luke’a bakıyordu. Ben o gece Luke’un Jedi akademisini yaktı bazı çocukları öldürdü bazılarını ise yanında götürdü. Luke’un orada öldüğünü düşünüyordu ama ölmemişti. Bu yaşanan olaylardan sonra Luke Skywalker yaşananlardan kendini sorumlu tuttu ve kendi ölümünü bekleyeceği Ahch-To gezegenine gitti.

kylo ren kimdir

Jedi düzeni ile ilişkisini kestikten sonra Ben Solo, yeni ustası Yüce Lider Snoke’a bağlılık yemini etti. İlk Düzen’nin savaş lordu oldu. Bütün Jedi düzenini yok etmek için son Jedi Luke Skywalker’ı öldürmesi gerektiğine inanıyordu. Böylece Jedi öğretilerini bilen son kişide yok olup Jedi bitecekti. Bu görevi tamamlamak için kendini Luke Skywalker’ın yerini bulmaya adadı. Bu görev sırasında Jakku’lu hurdacı Rey ile yolları kesişti. Rey bilmediği bir kan bağı (Darth Sidious’un torunu) sayesinde en az Kylo Ren kadar güçlüydü. Bundan dolayı aralarında bir güç bağı oluştu.

Rey ile Kylo Ren Yüce Lider Snoke’u öldürdüğünde Kylo Ren Rey’e galaksiyi bereaber yönetme teklifini sundu fakat Rey kabul etmedi. İkisi arasında çıkan arbede de Rey kaçtı. Snoke öldükten sonra Kylo Ren kendini İlk Düzenin yeni yüce lideri olarak atadı.

Kylo Ren eski şeylerin: Sith’in, Jedi’ın ve Direniş’in yok olması gerektiğini düşünüyordu. Bu nedenle Direnişi tamamen yok etmek için kaçtıkları Crait gezegenine gitti. Burada eski ustası Luke Skywalker ile yüzleşti. Luke Direniş’in kaçması için kendini feda etti. Onun eski çırağına son sözleri ise “Asiler bugün tekrar doğdu. Savaş daha yeni başlıyor ve ben son Jedi olmayacağım.” oldu.

Kylo Ren daha sonra Mustafar gezegeninde Exegol ismindeki eski bir Sith tapınağının bulunduğu gezegene gitmek için yol bulucuyu aldı. Exegol’a gittiğinde Darth Sidious ile karşılaştı. Darth sidious ustası Darth Plagueis’in öğretileri sayesinde kendini klonlayarak hayatta kalmıştı. Darth Sidious ona Snoke’un kendisi tarafından yaratılmış bir klon olduğunu anlattı. Kylo Ren ilk başta Sidious’u öldürmek istedi fakat Darth Sidious Kylo Ren’e yeni bir İmparatorluk vaat edince vazgeçti. Ayrıca Sidious kızı (Rey’i) yok etmesini ve Jedi’ı bitirmesini de istedi ancak dikkat etmesini onun sandığı hurdacı değil kendisinin torunu olduğunu da ekledi. Bunun üzerine Ren Rey’i bulmak için yola çıktı.

kylo ren kimdir

Rey ve direnişçiler yeni Sith filosunun ve İmparator Palpatine’in geri döndüğünü öğrenince Exegol gezegenine giden yer bulucunun yerini bulmak için çabalıyordular. Yer bulucunun Ölüm Yıldızı 2’deki imparatorun taht odasında olduğunu öğrenen Rey ve ekibi oraya gitti. Rey arkadaşlarını bırakıp tek başına taht odasına girdi ve kendisinin karanlık tarafı ile yüzleşip yer bulucuyu aldı. Fakat çıkışta kendisini bekleyen Kylo Ren yer bulucuyu alıp parçaladı. Bunun üzerine Kylo Ren ve Rey arasında amansız bir düello başladı. Düello sırasında Kylo Ren’in annesi Leia Solo oğlunun aydınlık tarafa geçmesi için kendini feda etti. Bunu düello sırasında hisseden Kylo Ren bir anlık duraksadı. Bu duraksamadan istifade Rey ışın kılıcını Kylo Ren’e sapladı. Ancak yaşananları hisseden Rey, Kylo Ren’i gücü kullanarak tekrardan iyileştirdi ve herşeyin bittiğini düşünerek Ahch-To gezegenine Luke’un yaptığı gibi Kylo Ren’in gemisi ile sürgüne gitti.

Annesinin kendini feda etmesi ve babası ile yaşadığı anıyı hatırlaması üzerine Kylo Ren aydınlık tarafa geçti. Kylo Ren’i kendi içerisinde sildi ve Ben Solo’yu benimsedi. Kırmızı ışın kılıcını okyanusa fırlattı ve Rey’i Darth Sidious’dan korumak için Exegol’e gitti. İkisi birlikte Sidious’a karşı koymaya çalıştı fakat Sidious çok güçlüydü. Sidious Ben Solo’yu büyük babasının kendisini aşağı attığı gibi gezegenin çatlaklarından birine attı. Daha sonra eski Jedi’ların verdiği gazla Sidious’u yenen Rey çok zayıf düşüp öldü. Çatlaktan kurtulmayı başaran Ben Solo Rey’i kurtarmak için kendini feda etti ve güçle bir oldu. Böylece Skywalker ailesinin kan bağına sahip son kişi öldü. Kendisinin karanlık tarafı olan Palpatine soyadını reddeden Rey ise Skywalker soyadını benimsedi.