Dijital Oyunları Kutulama Rehberi

Şuan içinde bulunduğumuz zamanda, PC oyunculuğu için neredeyse hiç kutulu oyun satışından söz edemiyoruz. Açıkçası insan bir ürüne para verdiğinde de elinde bir şeylerin olmasını istemiyor değil. Bu nedenle dijital oyunları kutulama rehberi yapmak istedim.

Neden dijital oyunlarımı kutulamak istiyorum?

Bir hafta sonu şans eseri eski Half-Life CD’lerimi buldum ve içimden “Bunlar da ne güzel görünüyor keşke şimdi de oyunları böyle kutulu satsalar da evimin bir köşesine koysam.” diye düşündüm. Daha sonra elimde boş DVD kutuları olduğunu da gördüm ve “Madem satmıyorlar ben yapayım.” dedim.

Yani bunu yapma amacım daha çok estetik zevklerden dolayı. Eğer siz oyun koleksiyonu yapıyorsanız sizin içinde faydalı bir rehber olabilir. Lafı fazla dolandırmadan rehbere geçeyim.

Hangi malzeme ve yazılımları kullanacağız?

Tabi ki ihtiyacımız olan temel materyal DVD kutusu. Eğer PC için bu işlemi yapmak istiyorsanız internette rahat bir şekilde tanesini 2TL gibi bir fiyata bulabilirsiniz. Fakat Playstation için fiyatlar farklılık gösterebiliyor.

Kutulu oyun yapmak istiyorsak elimizde oyunları DVD kağıtlarının da olması gerekiyor. Bunun için internette oyun ismi ve yanına “DVD cover” olarak arama yapabilirsiniz ya da Steam Game Covers isimli siteden arama yapabilirsiniz.

Bu işteki en zor kısım bulduğumuz görselleriDVD kutumuzun ölçülerine uydurmak. Bu işlem için Adobe Photoshop yazılımını kullanacağız. Son olarak hazırladığımız görselleri yazıcımızdan gerçek boyutlu bir şekilde çıkarmak için kullanacağımız program ise Cover Printer isimli ücretsiz bir yazılımı kullanacağız.

Elimizdeki DVD kutusunun ölçülerini alalım.

Belirtmek gerek ki ben PC oyunları için kutulama yapacağım. Eğer siz Playstation oyunlarını kutulamak istiyorsanız sizin alacağınız ölçüler farklı olacaktır.

Tabi burada DVD kutusu yerine üstündeki kapak görselin boyutlarını aldım. Eğer sizde bir kapak görseli mevcut değilse ve kutunuz benimki gibi tek DVD kapasiteli klasik 14mm bir kutuysa aşağıda verdiğim ölçüleri kullanabilirsiniz.

Benim Burnout 2 DVD’min kapak görselinin boyutları: DVD kutusunun yüksekliğinden 0,6 cm, genişliğinden ise aynı şekilde 0,4 cm daha küçük olduğunu belirteyim. Siz de bu hesapla kendi kalıbınızı çıkartabilirsiniz.

Kapak görselimizi yeniden boyutlandıralım.

Şimdi yeni bir Photoshop şablonu oluşturalım. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi uzunluk birimlerini santimetreye çevirin. Daha sonra ise aşağıdaki değerleri girin.

Genişlik: 27,7

Yükseklik: 18,2

Kutu ölçülerimizi yazılıma girdikten sonra kutulamak istediğiniz oyunun kapak görselini aramalısınız. Ben Steam Game Covers isimli bir internet sitesinden yararlandım. Buradan indirdiğiniz kapak görsellerinin beyaz çerçeveleri olacaktır. Görseli beyaz kenarlıkları dahil etmeyecek bir şekilde Photoshop ile kırpıp yeni açtığımız şablona tamamen sığacak bir biçimde yerleştirin.

Her şeyi hallettikten sonra hazırladığınız kapak görselini kaydedin.

dijital oyunları kutulama
Kapağımızı yazdıralım.

DVD kapak görsellerini yazdırmak için özel olarak hazırlanmış Cover Printer’ı açın ve aşağıdaki adımları takip edin.

  1. DVD kutunuzun türünü “Cover Types” bölümündeki açılır pencereden seçin. Sıradan bir DVD kutunuz varsa varsayılan olarak gelen “DVD Cover” seçeneği seçili kalabilir.
  2. Hazırladığınız oyun görselini “Images” kısmındaki üç noktalı buton ile seçin.
  3. Yazıcınızı “Printer” bölümündeki açılır pencereden seçin. Ben de “Microsoft Print to PDF” yazmasının sebebi yazıcımın olmaması. Siz kendi yazıcınızı seçmelisiniz.
  4. Dilerseniz “Prewiev” butonu ile görseli yazdırdığınızda A4 kağıdında nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Burada kenarlıkların ve görselin omurga kısmının doğru konumlandığına dikkat edin.
  5. Her şeyi hazırladıktan sonra ise “Print” butonuna tıklayarak yazdırabilirsiniz.
Çıktılarımızı düzenleyelim.

Çıktılarımızı aldıktan sonra A4 kağıdının artık kısımlarını kesin. Dilerseniz makasla yapabilirsiniz fakat ben size cetvel ve maket bıçağı ile kesmenizi öneririm. Makas ile kağıdı yıpratabilirsiniz.

dijital oyunları kutulama
Kapaklarımızı kutulara yerleştirelim.

Bir önceki adımı da yaptıysanız artık oyun kutularımızı tamamlayabiliriz. Hazırladığınız çıktıları DVD kutusunun plastik poşetinin altına yıpratmadan yerleştirin. Ve bitti. Artık sevdiğiniz dijital oyunların kitaplığınızdaki raflarda sergileyebileceğiniz kutuları da oldu.

dijital oyunları kutulama

Dijital oyunları kutulama rehberimiz bu kadardı. Umarım yardımcı olmuştur. Sorularınız için yorum bırakmaktan çekinmeyin. Rehberler kategorimizdeki diğer yazılar için ise burayı kullanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments