Acer Nitro 5 Security Boot Fail Hatası Çözümü

Herhangi bir laptop veya masaüstü bilgisayarı yeni alıp işletim sistemi kurmaya çalıştığınızda bu hatayla karşılaşmanız gayet normal. Yeni Windows sürümleri artık 4GB’dan daha büyük olduğu için NTFS olarak flash belleklere yazılıyor. Bundan dolayı da bu hata karşımıza çıkıyor. Bu yazıda Acer Nitro 5 için security boot fail hatası nasıl çözülür anlatacağım. Fakat farklı model laptoplar için de bu çözüm neredeyse aynı.

 1. İlk olarak bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girin.

  Bilgisayar açılırken Acer Nitro 5 için art arda “F2” tuşuna basıp BIOS ayarlarına girebilirsiniz. Bu farklı model bilgisayarlar için “DEL” tuşu da olabilir. Kendi bilgisayarınızın BIOS tuşunu internette kısa bir araştırma ile bulabilirsiniz.

 2. Security sekmesine gelin ve bir parola oluşturun.

  Alt seçeneklerdeki “Set Supervisor Password” seçeneğine gelin ve “Enter” tuşuna basın. Burada sizden bir şifre oluşturmanızı isteyecek. Oluşturduğunuz şifre mümkünse kolay hatırlanabilir kısa bir şifre olsun. Çünkü bu şifreyi unutursanız bilgisayarınızı teknik servise göndermeniz gerekebilir. Şİfrenizi iki defa girdikten sonra onaylayın ve diğer adıma geçin. (Aşağıdaki görselde bendeki şifre oluşturma penceresinin farklı görünmesinin sebebi daha önce şifre oluşturmamdan dolayı. Sizde farklı görünecektir.)acer nitro 5 security boot fail hatası çözümü 1

 3. Boot sekmesine girin ve Secure Boot seçeneğini “Disabled” olarak değiştirin.

  acer nitro 5 security boot fail hatası çözümü 2

 4. Ayarlarınızı kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

  Bunun için F10 tuşuna basıp ardından gelen pencerede “Evet”i seçin.

Acer Nitro 5 için security boot fail hatası çözümü bu kadardı. Dediğim gibi farklı laptoplar için de uygulayacağınız adımlar bununla neredeyse aynı. Rehberler kategorisindeki diğer yazılar için burayı aklınıza takılan diğer sorular için ise yorumları kullanabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments