The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme ve Fotoğraf Galerisi

Biz ne konuşalım ? Neler söyleyelim ? Bu oyuna göre ölçülü sözler bulunur mu arkadaşlar sorarım size ? Witcher 3 inceleme yazısı yazacağız da hangi kelimeleri kullanacağız ?

Bu İbrahim Tatlıses girişinin ardından şunu belirtiyorum ki bu Witcher 3 inceleme yazısını sadece yazmak için yazıyorum. Öyle ki the Witcher 3 için ne yazsam boş: Oyun mükemmel. Yazının devamında oyunu klasik olarak oynayış, hikaye ve çeşitli başlıklar ile devam edeceğiz. Ayrıyeten en sonda ise oyun içerisinden alınmış bir ekran görüntülerinden oluşan bir galeri de oluşturacağım.

Witcher 3 Wild Hunt

Witcher 3 inceleme yazımıza klasik olarak oyun hakkındaki genel bilgilerle başlayalım. 

Witcher 3 Wild Hunt serinin önceki oyunları olan; Witcher 1 ve Witcher 2 Assasins of Kings’in devamı niteliğindeki Aksiyon & RPG statüsüne sokabileceğimiz naçizade bir oyundur. Oynayış süresi oralama 70 saat olmak üzere çok fazla sona sahip olmasından dolayı oyunu birden fazla bitirme potansiyeline de sahiptir. 

Oyun yetişkin içerikleri barındırmasından dolayı yaş derecelendirmesi M (Mature) olmakla beraber zorluk olarak da birden fazla seçeneğe sahip. Sadece hikayesi için oynayan kolay seven oyunculara da zor oyun seven hardcore oyunculara da hitap eden bir oyun.

witcher 3 inceleme

Oynayış

Witcher oyunlarının üçünü de oynamış biri olarak oynayışını en rahat bulduğum oyun bu oldu. Kanımca bu oyunun daha geniş bir kitleye ifade ediceklerini bildikleri için geliştirici ekip oyunu daha arcade yapma yoluna gitmiş.

Özellikle ilk oyun için örnek verirsem: Bir kontrat aldınız diyelim ve o kontrattın tamamlamak için 10 tane gulyabani kanı istiyor. Sizin bu kontratı tamamlamanız için ilk önce gulyabanilerin anlatıldığı kitabı tüccardan bulup okumanız gerekiyor. Böylece gulyabani anatömisini öğreniyorsunuz ve böylece öldürdüğünüz gulyabaninin parçalarını alabiliyorsunuz. Yani siz bunları yapmazsanız öldürdüğünüz canavarlar boşa gidiyor. 

Witcher 3’de ise bu durum daha farklı. Siz canavar öldürdükçe canavarların anotomisini öğreniyorsunuz. Yani daha önce hiç bir kitabını okumadığınız canavarları öldürdüğünüzde direk onun parçalarını alabiliyorsunuz. Burada kitapların rolünü ise kısmışlar diyebiliriz. Kitapları bu oyunda daha çok ek bilgiler öğrenmek için topluyoruz. Asıl mantıklı olan ilk oyundaki sistem olmasına rağmen uzun oynayış sonunda oyun kitap arayarak geçtiği için bundan sıkılıyorsunuz. Ben bu sistemi daha çok beğendim.

Yetenek sistemine gelirsek oyun klasik olarak “Seviye atla yeteneklerini geliştir ekipmanlarını yükselt seviye atla… “ sistemi ile ilerliyor ve bu formülü çok iyi uyguluyor. Geliştirdiğiniz yeteneklerin oynayışa yansıdığını çok rahat hissedebiliyorsunuz. Serinin önceki oyunlarına göre bu oyunda yetenekleri daha çok önemsediğimi söyleyebilirim.

witcher 3 inceleme

Dövüş Sistemi

İlk oyunun dövüş sistemi oyunun en beğenilmeyen tarafıydı. İki farklı düşman türü için iki duruş ve birden fazla düşmanlar için ek bir duruş olmak üzere üç duruşa odaklanan bir dövüş sistemi vardı. Bu sistem oyuncular tarafından sevilmemekle birlikte oyunu daha da zorlaştırıyordu. Bu durumu iyi değerlendiren CD Projekt Red ikinci oyunda daha basitleştirilmiş bir dövüş sistemi getirdi. Witcher 3’de ise ikinci oyuna daha yakın bir sistem var. Klasik, düz, hızlı vuruşlar ve daha büyük çevikliği daha az olan düşmanlar için ağır vuruşlar var. Vuruş hissi çok güzel düşmanlar ile dövüşürken ise araya sinematik vuruşlar çıkıyor ki onlarda güzel yedirilmiş.

Müzikler

Oyun müziklerini çok beğendim. Her biri birbirinden güzel atmosfere uygun müzikler. Aşağıda oyunda çalan müzikleri listeledim. Merak edipte ismini bilmediklerinize aşağıdan bakabilirsiniz. Tabi ki onlarca müziğin hepsini koymayacağım fakat en çok dikkat çekenleri aşağıya bıraktım.

Ortam

İlk iki oyunun da atmosferi güzeldi. Fakat rahatlıkla Witcher 3’deki ortamın daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Cıvıl cıvıl yaşayan şehirler, yolda giderken karşımıza hikayeleri ile çıkan NPC’ler, karakterinin farklı kişiliklere sahip olması sizi oyunun içine çekiyor ve saatlerce ayrılmamanızı sağlıyor. Öyleki ben oyunu üçüncü defa bitirdikten sonra oyunu silmek zorunda kaldım. O kadar fazla oynuyordum ki satın alıp daha sonra oynarım dediğim oyunları oynamaya zaman kalmıyoru bıraktım aldığım oyunları unutmuştum. 

Hikaye

Oyunu normal tempoda oynarsanız 65-70 saatlik sürecek bir hikayesi var. Tavsiyem ilk iki oyunu oynayıp da bu oyunu oynamanız yönünde. Hikaye ilk iki oyunun devamı niteliğinde olduğu için bu oyunları oynamanız sizin evrene daha aşina olmanızı sağlayacaktır. İlk oyunun zor oynayışından dolayı oynamak istemiyorsanız oynamayabilirsiniz. Zira bu oyunda yaşananlar ikinci oyunda özetlendiği için bu size kalmış bir durum. Fakat ikinci oyunu kesinlikle oynayın. 

Hikaye uzun olmasına rağmen gayet sürükleyici. Yaptığınız seçimlerin hikaye gidişatına etki ettiğini hissedebiliyorsunuz. Öyleki ben oyunu üç kere bitirdim üç seferde oyunu farklı sonlarla bitirdim. Oyunun muhetemel onlarca sonu olduğunu da belirteyim. 

Son Sözler

Allah aşkına bu oyun neydi ne oldu ? CD Projekt Red her oyunun üstüne koya koya ilerledi ve oyun dünyasına adını altın harflerle yazacak bir üçleme oluşturdu. Sadece üç oyunda Avrupa’nın en değerli şirketi oldu. Bu başarı şüphesiz kendilerinin de oyuncu kökenleri sayesinde oyuncuları düşünerek yaptıkları oyunlar sayesinde oldu. Witcher 3’de yüzlerce saat oynayabileceğiniz enfes bir oyun.

Fotoğraf Galerisi

Fotoğraflar spoiler içerebilir o nedenle oyunu bitirmediyseniz temkinli bakın.

Kendimce bir Witcher 3 inceleme yazısı yazdım. Aslında bu yazıyı yazmamdaki amaç elimdeki ekran görüntülerini paylaşmaktı fakat sadece onu yaparsam çok boş kalır diye böyle de bir yazı yazdım. Umarım beğenmişsinizdir. Oyun kategorisindeki diğer yazılara buradan oluşabilirsiniz. Teşekkürler.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments