Oynanması Gereken Star Wars Oyunları

Bu listede benim hoşuma giden ve diğer oyunseverlere önereceğim Star Wars oyunları yer alıyor. Listenin genel itibariyle oldukça öznel olduğunu başlamadan belirteyim.

Star Wars Jedi Knight Jedi Academy & Jedi Outcast

2002 yılında Jedi Outcast oyunu çıktığında oldukça iyi eleştiriler almıştı. Ondan sonra gelen Jedi Academy adeta bir genişleme paketi niteliğinde. Öyle ki oyunların menüleri, temel mekanikleri ve animasyonları aynı. Jedi Academy’nin diğer oyundan ayrıldığı iki farklı başlık var bunlar ise: Hikaye ve ışın kılıcı kullanımı. Jedi Academy, ilk oyundaki ışın kılıcı dinamiklerini alıp bir adım daha ileriye götüren bir oyun. Bunun dışında hikaye konusunda ise ilk oyuna göre biraz daha eksik. Buna rağmen iki oyunda şu anda taş gibi ve oynanabilir bir durumda. Bir Jedi’ı kontrol ettiğimiz ve hikayeli bir aksiyon macera kafası bir oyun arıyorsanız bu ikisine kesinlikle bakmalısınız.

Bundan önce çıkan Dark Forces, Mysteries of the Sith gibi oyunlar aynı hikayenin öncesini anlatsalarda bana göre artık oynanabilir durumda değil. Çünkü oldukça eskiler.

Star Wars Republic Commando

Bu oyunu ben hala oynayamasam da pek çok yerde olumlu eleştirilerini okudum. FPS aksiyon Star Wars oyunu arayanlara bakmalarını tavsiye ederim. Üzeceğini sanmam.

Star Wars Knights of the Old Republic (KOTOR) & KOTOR II: The Sith Lords

Oyun tarihinin en iyi RPG oyunlarından ikisi olarak gösterilen Star Wars Knights of the Old Republic 1 ve 2 şüphesiz en iyi Star Wars oyunları arasında yer alıyor. Oyun bizi sinemalarda izlediğimiz Skywalker efsanesinden yaklaşık 4000 yıl geriye götürüyor ve geniş bir evren sunuyor. KOTOR, unutulmaz hikayeleriyle ve karakterleriyle kesinlikle zihninizde kalacak bir oyun.

Star Wars Jedi Fallen Order

Star Wars yayın haklarının EA tarafından alınmasından sonra çıkan en iyi Star Wars oyunu budur. Işın kılıcı kullanımı konusunda bir Jedi Academy olamasa da oyun, iyi eleştiriler aldı. Oldukça keyifli bir deneyim vadeden oyun, bizi İmparatorluğun güçlenme dönemlerine götürüyor ve bize yeni karakterler tanıtıyor. Hikaye tabanlı modern bir Star Wars oyunu arıyorsanız tek seçeneğiniz: Star Wars Jedi Fallen Order.

Oyun Steam‘de 279 TL’ye satılıyor. Oyunu direk almak yerine EA Play veya Gamepass almanızı öneririm. Zira oyunu bu iki hizmette de çok uygun bir fiyata oynayabilirsiniz.

Star Wars Battlefront II

Özellikle belirli modları arkadaşlarınızla oynadığınızda çok zevkli bir çok oyuncu odaklı Star Wars oyunu olan Battlefront 2, çoğu oyuncunun önyargı ile yaklaştığı bir oyun. Bunda belirli bir haklılık payları olsa da bana göre Star Wars Battlefront 2 keyifli bir multiplayer aksiyon oyunu. EA Play ve Gamepass’de de yer alan oyunu denemenizi öneririm.

Oyun ayrıca 5-6 saatlik tek oyunculu bir moda da sahip.

Star Wars The Force Unleashed
star wars oyunları

Star Wars Force Unleashed oyuncuları ikiye böldü. Öyle ki zamanında bir kesimin çok sevdiği bir kesimin ise nefret ettiği bir oyun olmuştu. Ben ise ne sevdim ne de nefret ettim. Bana göre beklentisiz olarak oynadığınızda keyifli bir oyundur. Bu oyunu oynayıp da severseniz serinin ikinci oyununa da şans verebilirsiniz.

Oyunun hikayesi İmparatorluk Döneminde geçiyor. Darth Vader tarafından çırak olarak alınan Starkiller’ı yönettiğimiz oyunda ortalama bir hikaye sizi bekliyor.

Benim oynanması gereken Star Wars oyunları listem bu kadar. Oyun editörleri tarafından çok övülen Star Wars: TIE Fighter (1994) gibi eski oyunlara bu listede yer vermedim. Çünkü amacım oynanabilir oyunları listelemekti. Bu oyunlar oldukça eski ve günümüze göre küt bir yapıya sahip olduğundan dolayı bana göre pek oynanması gerekmiyor.

Oyunlar kategorisindeki diğer yazılar için burayı Star Wars kategorisi için ise burayı kullanabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments