Guacamelee! İnceleme

Hey Luchador! Herkese merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır kütüphanemde durup da oynamadığım oyun olan Guacamelee! için bir inceleme yazısı yazmak istedim.

Burada en baştan belirteyim. Oyunu oynamak istiyorsanız iki sürümü mevcut: Guacamelee! Gold Edition ve Guacamelee! Super Turbo Championship Edition. İki sürüm de Steam’de 25 TL’ye satılıyor. Eğer oyunu alacak olursanız benim tavsiyem daha Stabil ve daha dolu olan Super Turbo Championship Edition’ı almanız yönünde olacak.

Guacamelee! Hakkındaki Genel Bilgiler

Guacamelee 2013 çıkışlı aksiyon&platform macera oyunudur. Geliştiricisi DrinkBox Studios’un ise sıçrama oyunu diyebiliriz. Daha önce Tales From Space serisini yapmış olsalar bile, bu oyunlar Guacamelee serisi kadar sükse uyandırmadı.

Dövüş Sistemi ve Düşman Çeşitliliği

Oyunun dövüş sistemi benim en çok sevdiğim yönlerinden birisi. Oyunda temel 3 farklı saldırı ve bu temel saldırıların daha şaşaalısı diyebileceğimiz güçlendirilmiş saldırıları var. Bu saldırı mekaniklerini kullanıp, oyun içerisindeki diğer (zıplama, tutup fırlatma gibi) hareketlerle kombinleyebiliyoruz. Bu sayede oyun bize özgürce düşmanlarımızı alt etme olanağı sağlıyor. Ayrıca bu sistem hit odaklı çalışıyor. Oyunun ileri safhalarında öğreneceğiniz bir yetenek ile bir rage mekaniği oyuna eklenmiş oluyor. Bu mekanik ile karakteriniz belirli bir sürede ışıklar saçmaya ve aşırı güçlü bir hale geliyor. Rage’i kullanmanız için de düşmanlarınıza hit atmanız gerekiyor.

Guacamelee! inceleme

Düşman çeşitliliği kısmına gelirsek, oyunun bize orta çeşitlilikte düşman sunduğunu söyleyebiliriz. Örneğin iskelet düşmanımızı ele alalım. Oyunun sonuna kadar karşımıza en çok çıkan düşman türü. Bu düşmanın ise üç versiyonu mevcut: Standart, uzak mesafede saldıran ve ani ağır saldırılar gerçekleştiren. Bu sistem oyunun diğer düşmanları için de geçerli.

Oyunun benim gözümdeki en büyük eksikliği ise boss savaşlarının çok az olması. Oyunda yeni mekanikler öğrendiğiniz zaman bunları haklı olarak bossların üzerin de kullanmak istersiniz. Fakat oyun karşınıza çok çok seyrek bir şekilde boss çıkarıyor.

Platform

Oyun platform kısımlarına gayet güzel işler çıkarmış. Dövüş mekanikleriyle temel hareketleri kombolayarak geçmeye çalıştığınız platform bölümleri eğlenceli ve gayet iyi hazırlanmış. Hazır platform kısmından bahsederken oyundaki boyut değiştirme mekaniğinden de bahsedelim. Çünkü platform kısımlarının çoğunu bu mekanik ile çözerek oynuyoruz. Bu mekaniğin nasıl çalıştığı hakkında örnek vermek gerekirse: Oyunda ilerlediniz diyelim. Fakat bir çıkış yolu yok. Böyle durumlarda bir portala girerek farklı bir boyuta geçiyorsunuz. Böylece normalde kapalı olan yerler girdiğiniz boyutta açık oluyor. Bu sistem gayet güzel çalışıyor ve eğlenceli.

Guacamelee inceleme

Ortam, Hikaye ve Müzikler

Oyunun güzel taraflarından biri ise sunduğu dünya. Çok renkli, cıvıl cıvıl ve Meksika kültürü ile oluşturulmuş bir dünyası var. Şehirlerde gördüğünüz çoğu NPC ile konuşabiliyoruz. Bu konuşmalardaki dil ise İngilizce ve İspanyolca karşımı. Yani İngilizce metnin aralarına ufak ufak İspanyolca kelimeler serpiştirilmiş. Ayrıca müzikler de oyunda gayet tatlı ve atmosfer ile uyumlu.

Hikaye ise bu oyunda benim en az beklentimin olduğu başlıktı. Fakat hikaye de gayet güzeldi ve beni oyunda tutmayı başardı diyebilirim. Hikayeyi kabataslak bir biçimde anlatmak gerekirse: Oyunun ana kötüsü tarafından kaçırılan bir kadını arayış hikayesi diyebiliriz.

Son Sözler

Guacamelee inceleme yazımız bu kadardı. Oyunu gayet sevdim ve sizlere kesinlikle öneriyorum. Oyunlar kategorimizdeki diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments