Black Mesa İnceleme

Steam indirimlerinde aldığım bir başka oyun Black Mesa oldu. Zaten oyun erken erişimden çıkıp tam sürüme geçtiği zamandan beri almayı planlıyordum. Oyunu oynadım, beğendiğim veya beğenmediğim şeyleri ise bu inceleme yaısında yadım.

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Bilmeyenler için bu oyun ilk Half Life oyunun yeniden yapımı. Fakat oyun Valve tarafından geliştirilmeyip oyunun hayranları tarafından Crowbar Collective çatısı altında geliştirildi. Bu oyun bir Half Life yeniden yapımı ise neden ismi farklı diye düşünebilirsiniz. Açıkçası ben de bilmiyorum. Fakat bilmeyenler için oyunun ismi Black Mesa, ilk Half Life’da ana karakterimiz Gordon Freeman’ın çalıştığı araştırma-geliştirme tesisinin ismidir.

Oyunun Görselliği ve Atmosfer

Oyun, oyun motoru olarak Source motorunu kullanıyor. Yani oyun, bizim Valve’dan aşina olduğumuz bir görselliği bize sunuyor. Grafikler ne kadar günümüz oyunlarına göre geri olsa da hala tatmin edici. Oyun asıl görsel şölenini ise bize Xen dünyasında sunuyor. Gerçekten Ayrıca Source motorunun akıcılığı ve optimizasyon kalitesi de bu oyunda kendini belli ediyor. Çok düşük sistem gereksinimlerinde bile çok iyi çalışıyor.

Kaplamalar önceki Half Life oyunlarındaki kaplamaların üstüne geliştiriciler tarafından yenileri eklenerek oluşturulmuş. Kaplama kalitesi yer yer üzse de katlanılabilir. Sesler ise oldukça yeterli.

Hikaye Anlatımı

Oyun ilk Half Life’ın ara sahnesiz ve kesintisiz hikaye anlatım tekniğini devam ettiriyor. Bana göre bu teknik kullanımı zor bir teknik. Çünkü oyun animasyonları, NPC çeşitliliği, çevre etkileşiminin yavan kaldığı zamanlarda bu teknik oyuncuyu hikayenin içine çekmek yerine dışına çekiyor. Bu nedenle bu tekniği kullanan bir oyunda en azından animasyon kalitesi ve çevre etkileşimi konusunda iyi olmasını beklerim. Black Mesa da bu konuda iyi. Oyun orijinal Half Life oyunlarında olmayan yeni çevre etkileşimleri, diyaloglar ve yeni NPC’ler ile bunu iyi başarmış. Bana yeterince doyurucu geldi.

Oyun hikayesi bir çok kesimi etkilemeyi başaran kült eser niteliğinde. Bu nedenle 23 yıldır neredeyse bütün internet sitelerinde yazılan şeyleri tekrarlamaya gerek yok. Her oyunseverin deneyimlemesi kesinlikle gerekli.

black mesa inceleme

Son Sözler

İlk Half Life oyununun yeniden yapımı olan Black Mesa bir fan yapımı oyun olmasına rağmen ileri düzey bir profesyonellikte hazırlanmış. Oyun Steam üzerinde 31 TL’lik bir fiyat ile listeleniyor. İndirimlerde ise bu fiyat 12 TL civarına düşüyor. Ben Black Mesa’yı oynarken oldukça keyif aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Black Mesa inceleme yazımımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Oyunlar kategorisindeki diğer yazılar için bu linki kullanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments