Gwent: The Witcher Card Game Rehberi

Normalde kart oyunlarıyla arası çok fazla olmayan ben Witcher 3’de Gwent’i sevmiştim. Şuan ki boşluğumda ise Steam’de şans eseri gördüğüm ve oynamaya başladığım Gwent: The Witcher Card Game’i çok sevdim. Hem bundan hem de oyunun Türkçe dil desteği olmadığından dolayı Türkçe bir Gwent rehberi yazmak istedim.

Umarım oyuna Türkçe dil desteği gelir de yazdıklarımız boşa gider.

Her şeyden önce desteleri tanıyalım.

Gwent: The Witcher Card Game çok derin bir arka plan hikayesine sahip. Bu derin arka plan hikayesi tam tamına 8 kitaplık bir seriye dayanıyor. Tabi bu durum oyundan aldığımız zevki arttırırken çok büyük bir oynayış çeşitliliği getiriyor. Şimdi oyundaki destelere biraz yakından bakalım.

Canavarlar Destesi: Orijinal Gwent oyununda da bulunan bir destedir. Adı üstünde canavar kartlarından oluşan bu destede genellikle tek bir ünitenin çok şişmesine dayalıdır. Bu şişme kendi kartınızı başka bir karta emdirme ile gerçekleşebileceği gibi bambaşka deste özellikleri de mevcuttur.

Nilfgard Destesi: Kara adamların ülkesi Nilfgard’ın destesi genellikle rakibinizin oyununu bozma üzerine kuruludur.

Scoia’tael Destesi: Genellikle insan olmayanlardan oluşan bu deste Cücelerin ve Elflerin birbirleri ile olan etkileşimleri üzerine kuruludur.

Syndicate Destesi: Orijinal Gwent oyununda olmayıp bu oyuna da sonradan eklenen deste farklı mekanikler üzerinde kuruludur. Oynadığınız kartlarla para kazanıp o paraları oyundaki kartlara harcayarak puan kazanabildiğiniz bir mantığı vardır.

Skellige Destesi: Hasar üzerine kurulu diyebileceğimiz bu destede bol bol kendi mezarlığınızdaki kartları kullanıp puan kazanabileceğiniz bir sistemi vardır.

Kuzey Krallıkları Destesi: Zırh kullanımı ile rakibinizin destedeki kartlara zarar vermesini engelleyebileceğiniz bir destedir.

gwent rehberi desteler

İlk önce kart tiplerini tanıyalım.

İlk olarak kart tiplerinden bahsedelim. Oyunda unit, stratagem, artifact ve special adında dört temel kart çeşidi var. Bu kartların özelliklerinden bahsedecek olursak:

Unit: Belirli bir puan değerine sahip yani oyuna koyduğunuzda oyun puanına direk etki eden kart türüdür. Bu kartların bronz veya altın olanları var. Kendilerine ait herhangi bir özelliği olabilir ya da olmayabilir.

Stratagem: Oyun başında rastgele bir şekilde herhangi bir oyuncuya verilen bonuş strateji kartıdır.

Artifact: Puan değeri olmayan bir kart türüdür. Kendilerine özgü özellikleri veya görevleri vardır. Bu görev artifact kartının türüne göre değişir. Örnek olarak düşman oyuncunun kartlarına zarar verebilir ya da özelliğine göre masanıza kart yumurtlayabilir.

Special: Yine herhangi bir puan değeri olmayan fakat kendisine özgü yetenekleri olan bir kart türüdür. Bu yetenek bazen düşman kartlarına zarar vermek, kendi kartlarınızın canlarını arttırmak ve ya destenizden kart seçmek olabilir. Bu kartın özelliğine bağlıdır.

gwent rehberi kartlar

Şimdi ise kartları inceleyelim.

Gwent rehberi ile şimdi bir kartı spesifik olarak inceleyelim. Aşağıda gördüğünüz görseldeki numaralandırılmış kısımların açıklamalarını yapalım.

1: Kartınızın puan değeri.

2: Kartınızın zırh değeri. Her birim kartta olmayan bir özelliktir. Diyelim ki rakibiniz sizin kartınıza 2 puan zarar veren bir kart oynadı. Bu durumda 2 puanlık zarar sizin kartınızın zırhı tarafından emilir. Eğer 3 puanlık bir zarar verecekse zırhınızın tamamını kullanır geri kalan zararı ise kartınızın puanından götürür.

3: Kartınızın sahip olduğu provizyon değeri. Bu terimi desteleri anlatacağımız bölümde daha detaylı açıklayacağım.

4: Kartınızın özelliklerini gösteren açıklama kutucuğu. Kartın statülerini (Örnek olarak bu kart defender statüsüne sahip. Simgesi ise “Deploy” kelimesinin altında.) ve hangi işe yaradığını açıklar. (Yine örnek vermek gerekirse bu kartın özelliği “Deploy: Spawn and Battle preportion.”. Deploy oyun içi terim olarak oynadığınızda uygulanan aktif özellik demektir. Yani bunu Türkçeye çevirdiğimizde “Bu kartı oynadığın anda ekstra “Battle Prepartion” oyun alanına spawn edeceksin.” gibi bir anlam çıkarabiliriz.

5: Dördüncü bölümde kartın sahip olduğu statülerin açıklamalarının yazdığı bilgi kutucuğu. Örnek olarak Spawn’ın karşılığını Oyuna bir kart ekle olarak çevirmiş.

6: Kartı Scraps harcayarak oluşturmanızı sağlar.

7: Kartı parçalayıp size Scraps geri ödemesi yapar.

8: Oyunda her kartın bir normal resimli bir de hareketli versiyonu bulunur. Kafat özellik olarak herhangi bir farklılığı bulunmaz sadece kartların görsellikleri farklıdır. Eğer sizde kartın normal versiyonu varsa oyun içi para birimi olan “Meteorite Powder” harcayarak kartın hareketli versiyona çevirmenizi sağlar.

gwent rehberi kartlar

Destelerin kabiliyetlerinin Türkçe açıklamalarını öğrenelim.

Gwent rehberi deste kabiliyetleri ile devam ediyor. Tüm destelerin kendine özgü kabiliyetleri vardır. Bu kabiliyetleri kullanarak kendi oynayış tarzınızı ve destenizi şekillendirmelisiniz. Bu kabiliyetlerin ne işe yaradığını aşağıda Türkçe bir şekilde açıkladım.

Bazı kabiliyetleri diğer destelerde de kullanabildiğiniz için aradığınız kabiliyeti bulamazsanız başka başlıkların altında arayabilirsiniz.

Canavar Destesi Kabiliyetleri

Deathwish: Türkçeye eceline susamak olarak çevirebileceğimiz bu kabiliyete sahip kartlar öldüklerinde oyuna etki eden bir hamle yaparlar. Bu hamle rakibin bir kartına zarar verme, kendi kartınızın canını yükseltme veya oyun alanına kart ekleme gibi çeşitlere ayrılır.

Thrive: Bu kabiliyete sahip kartlar genellikle düşük puana sahip olur. Ne zaman kendi puanlarından yüksek puana sahip bir kart oynandığında kendi canını bir yükseltir.

Consume: Bu kabiliyete sahip bir kart oynadığınızda kendi biriminizi yok eder ve o birimin puanını kendine ekler. Bunun ne faydası var diye düşünebilirsiniz fakat özellikle bu kartları deathwish kabiliyetine sahip kartlarla kullandığınızda dudak uçuklatacak puanlara ulaşabilirsiniz.

Swarm: Bu kabiliyetteki kartlar kendi kopyalarını veya az puanlı kartları masaya ekler.

Dominance: Oyun masasındaki en yüksek puana sahip kartın sizde olmasıyla oluşan durumdur. Bu durumda bazı kartların ek özellikleri aktifleşebilir.

Bledding: Rakibinizin bir kartında kanama oluşturur. Her turun sonunda o kartın puanı bir düşer.

Nilfgard Destesi Kabiliyetleri

Spying: Ajan göndermek gibi çevirebiliriz. Bu özellikteki kartları oynadığınızda rakibin kartları arasına girip ona cüzi miktarda bir puan kazandırır. Fakat mutlaka size puan getirecek bir özelliği de mevcuttur.

Lock: Başka destelerde de bulunan bu kabiliyete sahip bir kartı oynadığınızda rakibin seçtiğiniz bir kartını kilitlersiniz. Böylece özelliklerini kullanamaz.

Top Card in Deck: Destenizde bulunan bir karta ek özellikler ekler.

Enemy Buffing: Adı üstünde rakip güçlendirmesidir. Rakibinizin bir kartına ek puan verir fakat spying kartları gibi bu da mutlaka rakibin aleyhine bir özellik sağlar.

Reveal: Rakibinizin destesindeki bir kartı görebilmenizi sağlar. (Açıkçası ben de tam olarak bilmiyorum.)

Seize: Genellikle bu destede karşımıza çıkan bu kabiliyet rakibinizin bir karını kendi saflarınıza çekmenizi sağlar.

Scoia’tael Destesi Kabiliyetleri

Buffs: Eğer oynadığınız kart daha önce güçlendirilmişse kartın özelliği uygulanır.

Ambush: Bu kartları oynadığınızda kartın özelliğini kullanmadığınız sürece rakip karın ne olduğunu göremez.

Resilience: Bu kabiliyete sahip bir kartı oynadığınızda ölmediği süre boyunca diğer turlarda da oyun alanında bulunmaya devam eder.

Handbuffs: Kartlarınıza ek özellikler sağlar. Bu kartlar genellikle buffs kabiliyetine sahip kartlarla kullanılır.

Unit Types: Ünite kartlarının da kendi içerisinde Elf, canavar, Cüce, savaşçı vs. gibi türleri bulunur. Bu kabiliyete sahip kartlar özelliklerinde yazan bir türe ek özellik sağlar. Örnek olarak Elfllerin canını bir yükselt gibi.

Skellige Destesi Kabiliyetleri

Bloodthirst: Canavarlar destesindeki deathwish kabiliyetine benzemektedir. Fakat karın ölmesine gerek yok sadece hasar alsa yeter. Böylece özelliğini uygular.

When damaged: Bu kartlar jilet atan arabeskçilere benzer. Ne zaman bu kabiliyete sahip bir kartınız zarar görse bir özelliği aktifleşir. İllaki rakibin zarar vermesine de gerek yoktur. Kendiniz de kartınıza zarar verebilirsiniz.

Discard: Bir kartınızı mezarlığınıza taşır. Bu negatif bir durum gibi gözükse de Skellige destesi mezarlığınızı çok kullandığınız bir deste olduğu için size taktiksel çıkarımlar sağlayabilir.

Resurrection: Mezarlığınızdaki bir kartı oynamanıza olanak sağlar.

Warriors: Elf destesindeki Unit Types kabiliyeti gibi sizin Warriors kartlarınızın etkileşimi ile puan kazandırır.

Syndicate Destesi Kabiliyetleri

Fee: Syndicate destesinin bazı kartları para üzerine çalışır. Kartın üzerindeki yeteneğin kaç paraya çalıştığını gösterir. Birden çok defa kullanılabilir.

Hoard: Gerçekleşmesi için kasanızda yeterli miktarda altın olması gereken özelliklerdir.

Tribute: Kabiliyetin gerçekleşmesi için gereken para miktarıdır.

Bounty: Rakibin bir kartına bu statüyü verip o kartı öldürseniz kartın sahip olduğu temel puan kadar para kazanırsınız.

Lider kabiliyetlerini tanıyalım.

Gwent rehberi gelin görün ki bitmiyor. Şimdi ise karşımıza çıkan başlık: Lider Kabiliyetleri. Orijinal Gwent’te de bulunan lider kabiliyetleri bu oyunda oldukça çeşitli.

Canavar Destesi Lider Yetenekleri

Carapace: Üç kere kullanabileceğiniz +3 puan ve veil hakkıdır.

Force of Nature: Woodland Spirit kartını ortaya çıkarır. Bu kart 9 puana sahiptir.

Arachas Swarm: 1 puanlık Arachas Drone birimini üretir. Toplam 5 hakkınız vardır.

Blood Scent: Rakibe 3 tur kanama hasarı veren bir özelliktir. Üç kere kullanma hakkınız vardır. Ayrıca hepsini kullandığınızda oyun alanına 2 puanlık bir vampir sokar.

Overwhelming Hunger: Bir üniteyi yok eder ve üstüne iki puan daha ekleyerek bir vampir yaratır. Toplamda üç kez kullanılabilir.

Fruits of Ysgith: Oyun alanına Gernichora’s Fruit birimini ekler.

White Frost: Bir ünitenin başka bir satıra gitmesini sağlar. Ayrıca ünitenin gittiği satıra 2 tur ak ayaz başlatır.

Nilfgard Destesi Lider Yetenekleri

Imprisonment: Bir üniteyi kilitleyip ona 3 vurur. İki kullanım hakkı vardır.

Imperial Formation: Bir üniteye 2 puan ekler. Üç kullanım hakkı vardır. Hepsini kullanırsanız destenizdeki bir asker kartını en tepeye koyarsınız.

Tactical Decision: Morvran Voorhis kartını sahaya sürer. Bu kart ile elinizdeki kartları değiştirebilirsiniz.

Lockdown: Benim en sevmediğim lider yeteneğidir. Rakip takımın lider yeteneğini işlevsiz hale getirir. Dediğim gibi Nilfgard destesi rakibin oyununu bozmaya yöneliktir.

Double Cross: Rakibin elindeki rastgele 3 kartı görmenizi sağlar. Onlardan herhangi birini ise kullanmanızı sağlar.

Imposter: Rakibinizin bir ünitesini kitlersiniz ve onun kopyasını +2 puan güçlendirilmiş bir şekilde oynarsınız.

Scoia’tael Destesi Lider Yetenekleri

Guerilla Tactics: Rakip veya kendi kartlarınızın bulundukları sathı değiştirir. Eğer rakip kart değişirse 2 vurur dost kart değişirse 2 güçlendirir.

Invigorate: Elinizdeki tüm kartlara 1 puan ekler.

Nature’s Gift: Üç kullanım hakkı ile bir karta 2 tur vitality verir.

Precision Strike: Üç kez kullanabileceğiniz 1 puanlık hasar veren bir yetenektir. Kullanım hakkınız bittikten sonra 2 puana sahip Brokolin Sentinel kartını oyun alanına ekler.

Deadeye Ambush: 3 puana sahip Elven Deadeye kartı spawn eder. Bunu üç kere kullanma hakkınız vardır.

Call of Harmony: Dana Meadbh kartını sahaya sürer.

Mahakam Forge: Cücelere 1 armor verir ve Tempering kartını kullandırır.

Syndicate Destesi Lider Yetenekleri

Blood Money: Rakip karta 8 puanlık hasar verir. Eğer rakibin kartı 8 puandan düşükse aradaki farkı altın olarak size öder.

Jackpot: Kasadaki paranız kadar seçilen bir üniteye can verir. Üstüne 9 para verir.

Lined Pockets: 1 para kazandıran 5 hakka sahiptir. Eğer crime kartı oynarsanız eksra 1 daha verir.

Off The Books: 2 para kazandıran tribute kartların yeteneklerini kullanması için gereken parayı bir düşürür.

Congregate: 2 puana sahip Firesworn Zealot kartını oyuna sürer ve 1 para verir. Ayrıca size üç hak tanır.

Pirate’s Cove: Sea Jackal kartını oyuna sürer ve 4 para verir.

Hidden Cache: Her tur kullanabilirsiniz. Kasaya 3 para ekler. Hoard kartlarının bedelini 2 düşürür.

Skellige Destesi Lider Yetenekleri

Onslaught: Rakibe 1 puan hasar verir. Bu kabiliyeti her 2 round sonunda tekrar kullanabilirsiniz.

Reckless Fury: Seçtiğiniz bir rakip kartına 8 puan hasar verir. Bu hasarı verirken vurulan kartın armor değerini yok sayar.

Battle Trance: Oyun sahasına Mardrome kartını sürer. Alchemy kartı oynandığında hasar görmüş bir ünitenizi 1 puan arttırır.

Rage of the Sea: Rakip sırasına (row) 2 tur yağmur uygular. Rakibin yağmur attığınız sırasının karşısındaki kendi sıranıza ise 2 birimlik ünite üretir. Bu kabiliyeti 2 defa kullanabilirsiniz.

Patricidal Fury: Arjnolf kartını sahaya sürer. Bu kartı oynadığınız sıranın karşısında 3 tane 2 puanlık ünite oluşturur ve her birine 1 vurur.

Ursine Ritual: Kendi ünitenize 1 vurmanızı sağlar. Toplamda 5 hakkınız vardır. Haklarınız bittiğinde Bear Abomination kartını oyuna sürer.

Blaze of Glory: Destenizdeki bir kartı seçip mezarlığa yollamanıza olanak sağlar. Ayrıca seçtiğiniz kartın puanı kadar da rakibe hasar verir.

Kuzeyin Krallıkları Destesi Lider Yetenekleri

Inspired Zeal: Seçtiğiniz bir üniteye 1 puan verir. Eğer o ünite herhangi bir görev (order) kartıysa o tur onun yeteneğini kullanabilmesini (zeal) sağlar. Bu kabiliyeti 3 kere kullanabilirsiniz.

Royal Inspiration: Seçtiğiniz bir ünitenize 1 puan verir. Bu yeteneği her 2 turda bir kullanabilirsiniz.

Mobilization: Oyun alanınızdaki bir bronz ünitenizi kopyalayıp ona 3 puan yükler.

Shieldwall: Oyun alanındaki seçtiğiniz bir üniteye 2 puan ve shield verir. Shield özelliği kartınızı 1 kereliğine hasardan korur.

Stockpile: Order özelliği bulunan bir karınıza şarj verir. Böylece kartın yeteneğini tekrar kullanabilirsiniz.

Pincer Maneuver: Destenizdeki bir kartı elinize elinizdeki bir kartı destenize koyar. Destenizdeki çektiğiniz karta ise 5 puan ekler.

Uprising: Oyun sahanızdaki bir ünitenize 1 puan ekler. Bu kabiliyeti 3 defa kullanabilirsiniz. Kullanım hakkınız bittiğinde ise 3 puanlık Lyrian Scytheman kartını sahaya sürer.

gwent-rehberi-lider-yetenekleri-2

Gwent rehberi ile ilgili ilk etapta yazacaklarım bu kadar. Burada arayıp da bulamadığınız konular var tabi ki bunun farkındayım. Fakat rehber uzadıkça uzadığı için o konuları farklı yazılarda anlatmak istedim. O yazılara aşağıdan (Yazılar eklendikçe köprüleri ekleyeceğim.) ulaşabilirsiniz.

  • Gwent Rehberi: Oyundaki Terimlerin Türkçe Karşılıkları
  • Gwent Rehberi: Oyun Nasıl Oynanır
  • Gwent Rehberi: Fıçılar ve Ödül Kitabı
  • Gwent Rehberi: Deste Hazırlama

Şimdilik bu kadar. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Witcher kategorimizdeki diğer yazılar için burayı, oyunu Steam üzerinden indirmek için ise burayı kullanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments